CFAES Give Today
HCS

Department of Horticulture and Crop Science

CFAES

HCS/Plant Pathology Ice Cream Social

April 17, 2014

COLUMBUS, Ohio - The Departments of Horticulture and Crop Science and Plant Pathology joined forces to celebrate our Undergraduate and Graduate student awards with an Ice Cream Social in the lobby of Kottman Hall yesterday. The event had ice cream from the Parker Dairy Store, a part of the Department of Food Science and Technology. Undergraduate scholarship award winners were presented with certificates at the Ice Cream Social in recognition of their outstanding academic achievement. For a full list of the Undergraduate, Graduate, Faculty and Staff awards, see below. 

Undergraduate Awards

Alpha and Paul Haffey Scholarship: Henry Peller

(Plant Pathology) A.J. Hoffmann Memorial Scholarship: Paige Thrush and Alyssa Zerley 

Dean and Lucille Tresch Scholarship: Cristen Flamm, Katherine Speicher, Elinor van Heeckeren, Kelin Wilkins, and Rebecca Wicker

Dr. Dale A. Ray Memorial Scholarship: John Grusenmeyer, Kade Louiso, Sin Joe Ng, Patrick Troyer, and Laramie Wells

Dorothy Kuder Smith and Floyd F. Smith Scholarship in Floriculture and Entomology:  Rychele White

The Edgar J. Grand Horticulture Scholarship: Tyler Smith and Amy Miller

Franklin Garden Club Scholarship: Lyndsey Davisson

G. Walter Burwell Memorial Scholarship:  Brandon Napierala

Gary J. Nicholson Memorial Scholarship in Horticulture: Jennie Pugliese

Gene Wittmeyer Vegetable Scholarship: Joshua Henry

The Gustav W. Hugh Endowment Scholarship: Camille Ackerman

Jack Nicklaus/The Toro Company Turfgrass Legacy Scholarship: Tyler VanLandingham

Linville-Shoemaker Scholarship: Adam Rine, Emily Vaughan, Darren Sommers

Marion K. Thomas Horticulture Scholarship: Matthew Green

Mary Ann Arthur Herbaceous Ornamental Scholarship: Matthew Green and Collin Foltz

Max V. and Carolyn Martin Puderbaugh Bonsai Scholarship: Brandon Napierala

Ohio Agribusiness Association Crop Science Scholarship: Allen Goodwin

Ohio Association of Garden Clubs Horticulture Scholarship: Lyndsey Davisson

Ohio Fruit Growers Society Fred O. Hartman Scholarship:  Jennie Pugliese

Paul Ecke, Jr. Scholar Program: Collin Foltz

(Plant Pathology) Plant Protection Scholarship: Thomas Bethel, Dana Martin, Ambria Small, Derrick Freshcorn, Jessica Loucks, Laura Bricker, Caleb Mathias, and Christina Tomashuk

The Pursch Family Memorial Scholarship: Matthew Willman

Roy O. Becker Crop Science Scholarship:  Anneliese Abbott

Scotts Lawn Service Scholarship: Zachery Avers

Thomas B. Kyle Scholarship in Horticulture: Camille Ackerman, Trever Sangster, and Rychele White

William J. Skou Memorial Scholarship: Tanner Cole, Nathan McKinniss, Becky Ohler, Hanna Rehark, and Jordan Schmidt

Additional Undergraduate Awards

CFAES Undergraduate Research Forum:

Stephanie Verhoff – 1st Place Environmental & Plant Science category

Elizabeth Roche, presenter

Gary VandenBerg Internship Grant: Zachery Avers – Internship at Arsenal Football Club Training Grounds, London, England

Ohio State Turf Grass Club – Top Ten Finish in the Sports Turf Managers Association Student Challenge

Central Ohio Hosta Society Scholarship: Lyndsey Davisson

2013 Golden Opportunity Award (CSSA, ASA, SSSA):  Stephanie Verhoff and Michael Hannewald

Denman Undergraduate Research Forum - Honorable Mention: Michael Hannewald & Laura Bricker, presenter

Fall Undergraduate Research Student Poster Forum, 2013: Laura Bricker, Amanda Ferguson, and Elizabeth Roche presenters

Cornell University Summer Scholars Research Program, 2013: Laura Bricker

CFAES Peer Mentor: John Schoenhals

CFAES Ambassador: Gary Klopfenstein

HCS student, Zachery Avers received the Scotts Lawn Service Internship award. Corey Pangborn, from Scotts, was present to congraulate Zach. 

 

 

 

 

 

Graduate Awards 

Dominic Petrella

1st Place Outstanding Oral Presentation, 2014 American Society of Plant Biologists & 3rd Place Oral Presentations, 2014 Hayes Graduate Research Forum

2013 OSU University Fellowships – Chengsong Hu and Jeremy Babbo

Department of Plant Pathology C.C. Allison Award for Excellence in Graduate Research and Service, 2013: Xiaoqing Rong and Patrick Sherwood

Graduate Student Teaching Award, North American Colleges and Teachers of Agriculture, 2013: Horacio Lopez Nicora

American Phytopathological Society, Melhus Graduate Presenter: Jorge Salgado, 2013 and Anna Conrad, 2014

American Phytopathological Society, H. J. Dubin Student Travel Award in honor of the Peace Corps, 2013: Patrick W. Sherwood

Graduate University Fellowships, 2013-2014: Anna L. Testen and Rachel D. Capouya

Graduate Enrichment Fellowship, 2013-2014: Dominique N. Alvis

OARDC Minority Associateship, 2013-2014:  Rachel M. Medina

OARDC Director’s Associateship, 2013-2014: Pengfei Bai

OARDC Charles Thorne Memorial Graduate Associateship, 2013-2014: Patrick W. Sherwood

2014 HCS Publication Awards:

1st Place - Srimathi Bogamuwa for “The Arabidopsis tandem CCCH zinc finger proteins AtTZF4,5 and 6 are involved in light-, abscisic acid- and gibberellic acid-mediated regulation of seed germination” as published in Plant, Cell & Environment,  36: 1507-1529

2nd Place – Shaun Broderick for “An Optimized Protocol to Increase Virus-Induced Gene Silencing Efficiency and Minimize Viral Symptoms in Petunia” as published in Plant Molecular Biology Reporter, September 2013

HCS Faculty and Staff Awards 

2013 Undergraduate Educator of the Year, American Society for Horticultural Science: Dr. Peg McMahon

Gamma Sigma Delta Research Award of Merit: Dr. Dave Mackey

Gamma Sigma Delta Outstanding Service Award of Merit: Brian Mowery

2013 OARDC Outstanding Staff Award: Jennifer Moyseenko